Jag gillar cupsspel
Publiceringsdatum 2006-10-20HIF är i cupfinal efter ännu en enkel seger mot Öster. Varför ser den Svenska fotbollspubliken på Svenska cupen som om det var något katten släpat in?
Jösses, 10-0 på tre matcher i år, jag tror inte Öster tycker det är så roligt att komma till Helsingborg. HIF såg inte ut att vilja göra mer än vad som var absolut nödvändigt för att ta sig vidare och detta är en taktik som kan vara väldigt farlig men också alldeles, alldeles underbar om ett lag kan behärska den.
Jag gillar cupspel. Det säger jag inte bara för att HIF nu är i final. Jag tycker det är synd och skam att Svenska cupen har ett så dåligt rykte i den Svenska fotbollen. Det finns alltid lite extra nerv, det är en tävlingsform där varje match handlar om att vinna eller försvinna. En tävlingsform som ger, eller åtminstone borde ge, den där lilla extra kryddan för både spelare och publik. Dessutom finns det goda möjligheter för lite mindre lag att skrälla och ta sig riktigt långt, se bara på Åtvidaberg förra året. Charmigt. Den chansen har inte de mindre lagen i ett långt ligaspel.
Över 8000 igår på ett höstruggigt Olympia var väl okej men ärligt talat borde det vara absolut fullknökat på en cupsemifinal om det så råder snöstorm. I de flesta andra länder är cupen något stort. Se bara på England, Liverpools tränare Rafael Benitez höll på att bli lynchad när han som nyanländ tränare ställde upp med ett något B-betonat lag i en FA-cupmatch för några år sedan. Eller ta färjan över till Norge, där anses det lika stort att vinna cupen som att vinna ligan. Här i Sverige tas däremot cupen ofta med en axelryckning.
Det enda som står emellan HIF och Europa nu är Gefle. Det bör inte bli några större problem, HIF har ju lätt för ljusblå lag nu för tiden.
Vad gäller Allsvenskan kommer HIF enligt mina beräkningar att bli trea efter Elfsborg och AIK. Det är riktigt bra gjort med tanke på hur det såg ut så sent som i somras. Guldchansen försvann inte på Råsunda i lördags, den försvann redan innan VM-uppehållet.
Förresten, visste ni att något som kallas ”Elitserien” i ishockey har dragit igång? Lugn bara, det är cirka 240 träningsmatcher till innan den.
Åsikterna är krönikörens egna och behöver inte överensstämma med Helsingborgs IF:s hållning.





