• HELSINGBORGS IDROTTSFÖRENING
  • ANNO 1907
  • 2010-07-30
  • Svenska
  • English

U21: HIF besegrade Ängelholm

Publiceringsdatum 2009-07-06

För andra gången på mindre än en vecka möttes HIF:s U21-lag och Ängelholm igen ikväll på Olympia. Även denna gång vann HIF komfortabelt. Det blev seger med 3-1 till slut.

HIF tog ledningen tidigt i den första halvleken. En perfekt djupledsboll från mittplan hittade fram till Samuel Aziz som kom helt fri med målvakten. Samuel avslutade distinkt och gav HIF en bra start på matchen.

Den första halvleken dominerades av HIF och Ängelholm fick mest försvara sig. Men trots det så höll 1-0-ledningen i sig till paus. I början på den andra halvleken ökade HIF på sin ledning till 2-0 och återigen var det Samuel Aziz som var sist på bollen. Spelet blev också mer jämnare under andra halvan av matchen och Ängelholm lyckades reducera tio minuter efter att HIF ökade på sin ledning. I slutet av matchen när Ängelholm pressade för ett kvitteringsmål öppnades ytor upp för HIF som kunde kontra in 3-1 genom Jesper Johansson.

- Det var både upp och ner. Det fanns stunder då vi hade jättefint passningsspel, varierat med bra kvalité. Det fanns både djup och bred och många alternativ för bollhållaren. Det fanns många anfall där det verkligen såg ut som att bollen gick på ett snöre, så det var jättekul att se. Men sen fanns där stunder också där vi inte riktigt hade balans i laget, de låg och tjuvade på omställningar mer eller mindre och försökte inte spela för mycket själva, de väntade på att vi skulle göra misstag, summerar tränare Per-Ola Ljung matchen.

Under matchen fick också 19-årige Mario Roberto Martinez från Honduras, som är på provspel med HIF, visa upp sig för HIF:s tränarstab.  

- Han fick visa att han är en duktig fotbollsspelare. Där är mycket fotboll i killen. Bra teknik, bra första touch, bra passningsspel, bra blick för det. Härlig runt bollen. Han spelade fram till 2-0-målet på ett jättefint sett. Så han visade absolut att det fanns fotboll i honom. Frågetecken finns ju alltid. Det vi kan förundras då är vilka kvalitéer han har i sitt djupledsspel. Vad han har för möjligheter och funktioner att röra sig utan boll. Men det är jättesvårt och säga något efter en match.

Mario spelade som högermittfältare under hela matchen. Imorgon åker han hem igen och nu ska HIF fatta ett beslut om hur man går vidare med spelaren.

- Jag vet inte exakt vad som kommer beslutas men vi hade vissa förkunskaper så klart, annars hade vi inte tagit hit honom. Nu har vi kompletterat detta med att han kunnat vara här ett antal dagar. Tyvärr kunde han inte stanna längre den här gången, så vi får se och avvakta vad som händer på transfermarknaden, om han ska komma hit igen och vilka möjligheter som öppnas under det här transferfönstret, säger PEO.

Så här ställde HIF upp: Daniel Andersson – Robin Book, Marcus Nilsson (Oliwer Persson 60), Martin Nilsson, Linus Persson – Mario Roberto Martinez, Christian Eliasson, Fredrik Svanbäck (Tomislav Kolobaric 60), Mattias Unkuri – Yakubu Alfa (Sebastian Carlsén 20), Samuel Aziz (Jesper Johansson 60)

Ersättare: Sebastian Carlsén, Oliwer Persson, Tomislav Kolobaric, Jesper Johansson




Inskrivet av Tuan Nguyen

Fler nyheter:

Publicerad Rubrik  Publicerat av
2010-07-29 U21: Seger mot BoIS i derbyt Tuan Nguyen
2010-07-29 6 miljoner besökare hif.se
2010-07-29 U21: Skånederby mot BoIS Tuan Nguyen
2010-07-28 Träffa dina idoler på HBG-festivalen! hif.se
2010-07-28 Ljusare framtid för Helsingborgsfotbollen hif.se
2010-07-28 Storpublik i nästa vecka hif.se
2010-07-28 Bergholtz lånas ut till ÄFF hif.se
2010-07-28 Dubbellandskamp mot Polen för HIF-trio Tuan Nguyen
2010-07-27 HIF Play: Eftersnack i studion hif.se
2010-07-27 Mohamed Ramadan klar för HIF hif.se